Tlenoterapia

Tlen jest kluczowym dla nas pierwiastkiem, który zawarty w powietrzu, umożliwia nam oddychanie, a co za tym idzie życie. Jak się jednak okazuje, może być również wykorzystywany do leczenia. Tlenoterapia to jeden z najnowocześniejszych sposobów leczenia różnego rodzaju schorzeń. Czym jest tlenoterapia, na czym polega, a także jakie są jej zalety? Czy są jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Czym jest tlenoterapia?

Jak już wcześniej było wspominane, tlenoterapia to metoda leczenia polegająca na podawaniu pacjentowi tlenu. Musi on jednak być po pierwsze w odpowiednim stężeniu, a po drugie musi być podawany we właściwy sposób.
Tlen można podawać poprzez maskę lub respirator. Dodatkowo może to się odbywać w warunkach domowych lub też poprzez komorę hiperbaryczną. Ostatnimi czasy powstała nowa metoda, czyli normobaria, która umożliwia podawanie tlenu przez bardzo długi czas bez szkody dla zdrowia.


Kto powinien korzystać z tlenoterapii? Przede wszystkim te osoby, u których stwierdzona została niewydolność oddechowa, zatrucie tlenkiem węgla, zatrzymanie oddechu, lecz także astma, duszność, zawał mięśnia sercowego, czy też otyłość.

Jakie są zalety stosowania tlenoterapii?

Jakie konkretnie zalety posiada tlenoterapia? Przede wszystkim znacznie lepiej odżywione w tlen zostają wszystkie komórki ciała, co sprzyja szybszemu regenerowaniu się organizmu. Dzięki znacznie zwiększonej podaży tlenu ciało staje się sprawniejsze fizycznie, umysłowo i psychicznie. Tlen poprawia metabolizm, redukuje tkankę tłuszczową, a także poprawia krążenie krwi.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Oczywiście tak jak w przypadku każdej innej metody leczenia, tak i również tlenoterapia posiada pewne przeciwskazania. Mowa tu przede wszystkim o poważnym urazie płuc, rozedmę płuc, zapaleniu zatok nosowych, czy też stanie podgorączkowym, a nawet zaćmie. Tlenoterapii nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, a także osoby chorujące na padaczkę lub posiadające rozrusznik serca.
Pomimo jednak tych przeciwwskazań, tlenoterapia uważana jest powszechnie za jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych metod leczenia.