Komora normobaryczna posiada niezwykle szerokie spectrum pozytywnych oddziaływań na ludzkie ciało. Dostosowanie składu powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego możliwie jak najlepiej do potrzeb człowieka, wpływa nie tylko na lepszą odporność, sprawność fizyczną czy też zdolności regeneracyjne, lecz również poprawia samopoczucie. Pomimo jednak zauważalnych gołym okiem zalet, normobaria wzbudza pewne kontrowersje.
Na czym polega normobaria?
Żeby móc zrozumieć kontrowersje związane z normobarią, najpierw trzeba dowiedzieć się, czym ona konkretnie jest. Komora normobaryczna to miejsce, w którym ciśnienie atmosferyczne podniesione jest do wartości około 1500 hPa, a mieszanka powietrza składa się w 40% z tlenu, 3% dwutlenku węgla, oraz 0,5 wodoru.
Jak te zmiany wpływają na ludzkie ciało? Przede wszystkim wywołują one szybszy rozwojów nowych naczyń krwionośnych, pobudzają organizm do zwiększonej produkcji kolagenu oraz elastyny, a także przyśpieszają regenerację naskórka. Duża zawartość dwutlenku węgla rozszerza naczynia krwionośne, co otwiera drogę do lepszego wchłaniania się tlenu. Dzięki temu wszystkie komórki w organizmie są lepiej odżywione. Przebywanie w komorze normobarycznej poprawia samopoczucie, zwiększa wydolność organizmu, a także jego możliwości regeneracyjne.
Kontrowersje związane z normobarią
Nie da się ukryć, że zalety, które płyną z przebywania w komorze normobarycznej są naprawdę niezwykłe. Dlaczego zatem wzbudza ona kontrowersje? Jaka jest ciemna strona takiej niezwykłej technologii?
Przed tym, jak w 2013 roku doktor Pokrywka skonstruował pierwszą komorę normobaryczną, na rynku dostępne były jedynie komory hiperbaryczne. Co prawda posiadały one pewne ograniczenia, głównie związane z czasem, jaki pacjenci mogli w nich przebywać, lecz ich działanie oraz wpływ na ludzkie ciało był dość dobrze poznany i poparty licznymi badaniami naukowymi. Swoją drogą to właśnie te ograniczenia były motorem napędowym do powstania komór normobarycznych, w których można przebywać dowolną ilość czasu.
Komora normobaryczna jest dość młodym, liczący sobie zaledwie 7 lat wynalazkiem. Z tego też powodu badania potwierdzające jej wpływ na człowieka, są dopiero opracowywane. Dla wielu osób jest to zatem powód kwestionowania skuteczność ich działania. Osoby te zdają się nie dostrzegać licznych dowodów na pozytywnie działanie normobarii, skupiając się jedynie na braku prac naukowych.