Mechanizm działania komór normobarycznych

W 2013 roku doktor Jan Pokrywka opracował wraz ze swoim zespołem badawczym komorę normobaryczną. Jest to urządzenie, które podnosi ciśnienie atmosferyczne oraz zmienia skład powietrza, dostosowując warunki w możliwie jak największym stopniu do potrzeb człowieka. Jaki jest mechanizm działania tego urządzenia i w jaki sposób wpływa ono na ludzki organizm?

Jakie warunki panują w komorze normobarycznej?

Czym jest normobaria? Jest to pomieszczenie, które charakteryzuje się podwyższonym do poziomu 1500 hPa ciśnieniem, a także zwieszoną ilością tlenu, dwutlenku węgla oraz wodoru. Co bardzo ważne, w komorze normobarycznej można przebywać dowolną ilość czasu. Jest to duża zmiana, ponieważ używane do tej pory komory hiperbaryczne miały ograniczenia czasowe związane z ryzykiem wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Komora normobaryczna stopniowo podnosi ciśnienie, aby organizm mógł się do niego możliwie jak najlepiej przystosować. Co konkretnie zmienia się w ciele? Następuje o wiele lepsze dotlenienie komórek, co przekłada się na lepszą koncentrację, metabolizm, czy też rzecz jasna spowolnienie procesów starzenia.

Dlaczego skład powietrza jest tak ważny?

Komora normobaryczna swoje działanie opiera jednak nie tylko na utrzymywaniu w jej wnętrzu odpowiedniego ciśnienia, lecz również określonego, bardzo precyzyjnie dobranego składu powietrza, którym osoby wewnątrz oddychają. Jaki jest jego skład i za co odpowiada?


We wnętrzu komory normobarycznej obecne jest powietrze składające się w około 40% z tlenu, w 3% z dwutlenku węgla, a także około 0,5% z wodoru. Dlaczego właśnie taka ma być proporcja? Tlen jak wiadomo jest najważniejszym składnikiem powietrza dla człowieka. To właśnie dzięki niemu żyjemy, a nasze organizmy funkcjonują. Niestety tlen w powietrzu jest bardzo zanieczyszczony, dlatego też w komorze podawany jest pod dużym ciśnieniem, wraz z innymi gazami, które mają podnieść jego przyswajalność. Osiąga się to poprzez zwiększenie ilości dwutlenku węgla, który rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu znacznie poprawia się efektywność przyswajania tlenu. Wodór natomiast to niezwykle skuteczny antyoksydant, który niweluje wolne rodniki w organizmie.