Impregnat do granitu

0
Impregnat do granitu

Granit jest materiałem naturalnym, który posiada chłonność od 2% – 10% w zależności od jego rodzaju. Granity ciemne i czarne posiadają niższą chłonność natomiast granity ciemnoszare i jasne w tym żółte posiadają chłonność większą z powodu większej porowatości jego struktury. Dlatego aby utrzymać granit w jego naturalnej barwie przez długie lata użytkowania konieczna jest jego impregnacja powtarzana minimum jeden raz do roku.

Impregnacje granitu można porównać ze skórą rąk. Aby utrzymać ładny wygląd skóry kremujemy ręce kremami a nawet czasem nakładamy maseczki na ręce w celu ich regeneracji. Z granitem jest ciężej ponieważ wszelkie zmiany w jego wyglądzie powstałe na wskutek braku impregnacji są już nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest konserwacja granitu oraz używanie do pielęgnacji dedykowanych preparatów.
Impregnat granitu płomieniowanego

Granit wypalany tak jest osiągany efekt szorstkości powierzchni powstający poprzez ingerencje ognia na kamień w temperaturze ponad 600 stopni Celsjusza. Kamień odpryskuje łupkami na powierzchni tworząc nieregularne wgłębienia. Struktura granitu zostaje wówczas całkowicie otwarta a tym samym uzyskujemy efekt antypoślizgowości powierzchni. Polecamy impregnat do tak obrobionego kamienia musi być o sieciowaniu bardzo elastycznym, który pokryje całą strukturę granitu. Najlepszym rozwiązaniem dedykowanym przy granitach są impregnaty rozpuszczalnikowe ponieważ posiadają lepszą penetrację w kamień.

Impregnat do granitu polerowanego

Przy granitach mocno nasiąkliwych w kolorach jasno szarych, żółtych, złotych czy kremowych zalecane jest użycie impregnatu hydrofobowego o możliwościach pogłębiających kolor lub utrzymujący efekt suchej powierzchni w zależności od potrzeby oraz wyglądu po jego użyciu. Najlepiej przeprowadzić próby w celu wyboru najbardziej odpowiedniego środka lub zdać się na fachowców z branży kamieniarskiej aby doradzając bazowali na nabytym doświadczeniu. W tym przypadku ważne jest aby impregnat był rozpuszczalnikowy wówczas jego wnikanie w strukturę garnitur będzie łatwiejsze. Granit polerowany posiada zamknięte pory a rozpuszczalnik jest rzadszy od wody.

Impregnat do granitu na zewnątrz

Impregnacja na zewnątrz niczym nie różni się od tej wykonywanej w domu. Można tym bardziej użyć mocniejszych preparatów zapachowych jak również zastanowić się czy takie zabezpieczenie ma chronić kamien przed woda wyłącznie czy też przed plamami. Użycie impregnatów rozpuszczalnikowych czy wodnych nie ma tutaj znaczenia. Woda i tak jest wyłącznie nośnikiem substancji zabezpieczających, która odparowuje po wniknięciu w kamień. Tak samo rozpuszczalnik. Zatem nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo w zimie.

Impregnat hydrofobowy

Preparat o działaniu hydrofobowym jest środkiem odpychającym wodę. Nie posiada on właściwości ochronnych przed olejami, przebarwieniami lecz jedynie przed wnikaniem wody. Impregnaty zabezpieczające przed plamami nazywamy oleofobowe. Impregnaty hydrofobowe występują produkowane zarówno na rozpuszczalnikach jak i wodzie. Dobry impregnat hydrofobowy zapewni ograniczenie chłonności granitu prawie do zera a także lepszy spływ wody z jego powierzchni pozwalając na oczyszczanie się granitu podczas opadów deszczu.

Impregnat do kamienia naturalnego efekt mokrego kamienia

Impregnaty z efektem mokrego kamienia muszą posiadać zdolność pogłębiania koloru czyli potocznie nazywając przyciemniania granitu. Efekt ten trudniej jest uzyskać na granitach polerowanych z powodu ich zamkniętej struktury wykończeniem powierzchni w postaci poleru ale także muszą mieć właściwość równomiernego wnikania w kamień aby nie wytworzył nierównomiernych przebarwień na powierzchni granitu. Kolor granitu również ma duże znaczenie ponieważ skały o jasnych kolorach są kamieniami rzadszymi a co za tym idzie bardziej chłonnymi. Natomiast granity czarne są twarze a ich struktura bardziej spójna. Dlatego do czarnych granitów dedykowane są impregnaty mocno przyciemniające nadające granitom mocny kolor z równomiernym pokryciem struktury.

fot. Przyciemnienie granitu płomieniowanego
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *